Lauri Halonen lähtee Lahden SM-ralliin viime vuoden voitto mielessä
Rallin SM-sarjan kauden toiseksi viimeinen osakilpailu ajetaan Lahden ympäristössä tulevana perjantaina ja lauantaina 15.-16. elokuuta. SM4-luokassa kolme voittoa kauden aikana ottanut kouvolalainen Lauri Halonen, 15, ja kartanlukija Niklas Heino lähtevät Future SM-ralliin hyvän edellisen rallin tuloksen tuomalla varmuudella, tavoitteena on saalistaa jälleen maksimipisteet.
SM4-luokassa toisena oleva Halonen keskeytti kauden avausrallin Kuopiossa, Tunturirallista tuli voitto ja talvikauden päätöksestä taas keskeytyksen myötä nolla pistettä. Kesän kilpailut ovat sujuneet voittoisasti, Turusta ja Kouvolasta tuli voitot.
- Kesän kisat ovat menneet hyvin, nautin enemmän näistä kesäralleista. Nyt on pari voittoa ja toivotaan että päästään loputkin kaksi rallia maaliin, koska sitä kirkkainta tässä tavoitellaan, Halonen toteaa.
Halosen ralliviikko alkoi koulun penkiltä, mutta sunnuntaina Toyota Aurista ulkoilutettiin Savitaipaleen suunnalla tarkkuutta vaativalla testitiellä, se viritti kuljettajaparin valmiiksi tulevaa haastetta varten. Oman mausteen kilpailuun tuo kansainvälinen EM sarja, Lahti Historic Rally, joten ennen SM-sarjan kuljettajia reittiä kiertää yli neljäkymmentä historiallista ralliautoa.
- Ei sillä meidän numerolla ole enää vaikutusta, isommat pojat ovat jo vetäneet linjat ja me yritetään seurata niitä. Lahdesta on hyviä muistoja, ajo sujui hienosti ja sieltä tuli uran ensimmäinen voitto, joten positiivisella mielellä siis voidaan lähteä ja yritetään toistaa viime vuoden temppu. Varmasti tulee olemaan taas tiukkaa kisaa, oletan ettei ihan mahdottomia eroja niillä teillä tule, Halonen ennakoi.
Future SM-ralli käynnistyy SM-luokkien osalta perjantaina 15.8. Lahden Satamasta klo 10.55, perjantaina ajetaan kuusi erikoiskoetta. Lauantaina SM-sarja jatkaa matkaansa puoliltapäivin, edessä on kolme erikoiskoetta ja maaliin Lahden Satamaan tullaan jo iltapäivällä klo 14.44. alkaen.
Sarjatilanne 5/7
1) Tomi Tikkinen Toyota Auris 90p
2) Lauri Halonen Toyota Auris 84p
3) Jose Kangas Toyota Auris 71p
4) Roope Hirvonen Ford Fiesta/Toyota Auris 67p
5) Miska Tuomisto Toyota Auris 58p
Lauri Halonen Facebook
Ralli SM
Lahti Historic Rally ja Future SM-ralli
Kuva: Hannu Rainamo